Zdravo i slasno
  • Naslovnica
  • Recepti
  • Članci
    • Fermentacija
  • Knjiga
    • Knjiga I
    • Knjiga II
    • Knjiga III
    • Prodajna mjesta knjige
  • Moja priča
  • Limfedem
  • Kontakt & suradnja
  • Naslovnica
  • Recepti
  • Članci
    • Fermentacija
  • Knjiga
    • Knjiga I
    • Knjiga II
    • Knjiga III
    • Prodajna mjesta knjige
  • Moja priča
  • Limfedem
  • Kontakt & suradnja

Zdravo i slasno

Helena Jakoliš

Članak

Dobra probava započinje u želucu

Helena Jakoliš 12.12.2017.
Autor: Helena Jakoliš 12.12.2017.

Zadnjih nekoliko godina raste epidemija gastroeneteroloških tegoba uključujući i refluks kiseline- GERB. Pojava simptoma se očituje peckanjem , žgaravicom te bolovima u prsima, a kao uzroci navode se stres, pušenje,alkohol i pretilost. Najnovija istraživanja pokazuju poveznicu Gerb-a i niske klorovodične kiseline.

Klorovodična kiselina ili Hcl je glavni sastojak želučane kiseline . Njena  glavna uloga je probava i asimilacija hranjivih tvari. Želučana kiselina  potiče tanko crijevo i gušteraču za proizvodnju probavnih enzima i žuči koji su potrebni za daljne razgradnje bjelančevina, masti i ugljikohidrata. Uz sve to ubija loše bakterije, patogene i parazite u hrani.

Kada imamo nisku želučanu kiselinu nismo u mogućnosti razgraditi proteine u želucu i tako dolazi do ulaska većih proteina u tanko crijevo. Sami ulazak proteina u crijevo može dovesti do opterećenja gušterače. Neprobavljena hrana i nedostatak vitalnih nutrijenata dovode do povećanja razine kortizola i iscrpljenosti nadbubrežne žlijezde.

Mnogi od oboljelih su uvjereni da im antacidi pomažu u liječenju, no nažalost oni nisu lijek za rješavanje ovog problema unatoč popularnosti. Velike količine antacida mogu pogoršati simptome niske želučane kiseline.S obzirom da se proteini pravilno ne prerađuju može doći do stvaranja kiselog medija , a samim time i pomakanjem nutrijenata.Ako se molekule bjelančevina ne metaboliziraju dobro, ne možemo apsorbirati dovoljne količine proteina koji su potrebni za brojne vitalne fukcije organizma.Niska želučana kiselina može dovesti do sindroma propusnosti crijeva koji može potaknuti razvoj brojnih autoimunih bolesti. Samim time dolazimo do začaranog kruga loše probave i upala u tijelu.

Simptomi niske želučane kiseline:

-nadutost, bolovi u želucu, žgaravica , plinovi

-proljev ili zatvor, malaapsorpcija, malnutricija

-candida, rektalni svrbež,IBS, Sibo

-alergije ili intolerancije na hranu

-anemija, ispadanje kose, akne

-slabi i ispucali nokti

-jak zadah uzrokovan bakterijskom fermentacijom u želucu

-suha koža, akne

-umor, osjećaj gladi koji je uzrokovan nepravilnom apsorpcijom

-autoimune bolesti

-nizak B12, kalcij, željezo i magnezij

Do  nedostatka niske želučane kiseline može doći zbog stresa, H2 blokatora, većih razina šećera, lošeg vitaminskog mineralnog statusa , godina starosti te prekomjerne upotrebe antibiotika.

U današnjem užurbanom načinu života i brzoj junk food prehrani naše tijelo ne može stvoriti dovoljnu količinu želučane kiseline.

Kako bismo potaknuli želudac da radi potrebno je kompletno mijenjati prehranu koja će biti  temelj vašeg oporavka, a uz pravilnu prehranu možemo ubaciti tablete Hcl pepsina.

10 prirodnih načina za povećanje razine želučane kiseline

1)Izbacite sve industrijske prerađevine iz prehrane koje su bogati izvor aditiva, konzervansa, šećera i loših masnoća. Dugoročno takva prehrana može dovesti do pomanjkanja nutrijenata i razvoja drugih bolest

Izbacite gluten, soju, kukuruz i pasterizirana mlijeka

2) Uzimajte manje zalogaje i žvačite hranu lagano jer je to temelj zdrave probave.

3)Smanjite unos šećera ili ga eliminirajte u potpunosti. Umjesto šećera koristite steviju

4)U svoju prehranu ubacite što više fermentirane hrane. Fermentira hrana se uvodi postepeno jer naglim uvođenjem može doći do nepoželjnih reakcija. Posebno se preporučuje fermentirano povrće, kefiri od biljnih mlijeka i jogurt od kokosovog ili bademovog mlijeka.

Kefir je prirodno fermentirani mliječni napitak koji se dobiva uz pomoćnih kefirnih zrnaca. Do sada su mnoga istraživanja potvrdila da jača imunološki sustav, smanjuje sindrom iritabilnog kolona i sindrom propusnih crijeva.Kefir sprečava zatvor i infekcije parazitima te je jedan od najboljih prirodnih antibiotika.Bogat je izvor proteina i minerala, kao i enzima koji pomažu boljoj probavi.Liječi respiratorne tegobe, štiti srce i krvne žile, smanuje stres i nesanicu.Iako ga mnogi nazivaju gljivom, on to uopće nije. To je skupina kefirnih zrnaca- simbiotska zajednica bakterija i kvasca koje se hrane i razmnožavaju u mlijeku. Način pripreme kefira je vrlo jednostavan i sve što vam treba je mlijeko i zrnaca. Industrijski pripremljen kefir nije isto što i kefir pripremljen kod kuće , jer većina industrijski pripremljenih kefira se ne izrađuju uz pomoć zrnaca nego hmelja i  kulture bakterije koje će dati kiselk Iasti okus, ali neće dati kvalitetu i prednost domaćeg kefira.

 

Kokosov jogurt sadrži bogastvo vlakana koji pomažu u uspostavljanju probave i metabolizma te regulaciji tjelesne težine jer vlakna u kokosu daju osjećaj sitosti Zahvaljujući sadržaju magnezija štiti srce i krvne žile, a manji udio kalcija pridonosi očuvanju koštanog sustava. Osim kalcija i magnezija ističe se sadržaj natrija, kalija i mangana. Regulira razinu šećera u krvi.

5)Smanjite količinu stresa jer stres može dovesti do niže razine želučane kiseline

6)U prehranu ubacite soka od limuna i jabučni ocat. 1-2 žličice jabučnog octa pomiješajte sa malo vode i popijte svaki dan 30 minuta prije jela. S obzirom da ocat i limun mogu oštetiti caklinu preporuka je konzumacija pomoću slamke.

Iako smo godinama živjeli u uvjerenju da limun i kiselina rade kontraefekt najnovija istraživanja pokazuju da limun potiče želudac na dobru probavu i povisuje razinu želučane kiseline

7) Povećajte unos minerala cinka koji je neophodan za proizvodnju želučane kiseline

8)Tablete HCl su jedne od najboljih dodataka za poboljšanje probave i želučane kiseline. Iako su prirodan preparat preporučava se uzimanje pod liječničkim nadzorom (preporuka je da ga izbjegavaju osobe koje koriste kortiksoteroide i protuupalne lijekove, kao i osobe oboljele od ulcera). Preporuka je da se u početku krene s manjom dozom te da se postepeno povećava na veću dozu dok ne osjetite peckanje u želucu. Kada počmete osječati peckanje smanjite na dozu održavanja.Uvijek uzimate kapsule na pola obroka ili prije kraju obroka. Drugi dan možete povisti na dvije kapusle Hcl i tako nastavljate  do određenih probavnih smetnji- žgaravice ili nadražaja.Ako ni tada ne osjetite tegobe povećajte na 3 kapsule sve dok se ne postigne određena iritacija.Kada se to postigne uzimat ćete 1 kapsulu uz obrok.

9)Izbjegavajte piti hladnu vodu s obrokom jer dolazi do inhibacije proizvodnju želučane kiseline i na taj način usporava probavu.

10)Žvačite đumbir lagano u tankom sloju ili ga konzumirajte u obliku čaja. Đumbir je jedan od najboljih prirodnih lijekova koji potiču izlučivanje probavnih sokova

Testovi za utvrđivanje Hcl

-najbolji način da saznate da li imate nisku želučanu kiselinu je Heidelbergov test ili test za funkciju želučane kiseline. Ova pretraga se vrši pod liječničkim nadzorom, no nažalost liječnici je izuzetno rijetko prepisuju

-ostali načini su prirodni , a to je postpuno uvođenje sode bikarbone, soka od limuna ili jabučnog octa.

Izvori slika: Dr.Jockers,Weight loss labb, Collective evolution, 3 oyyf

Reference:

1)Kennedy MD, Ron- Hypochlorhydria

2)Kahrilas PJ GERG patageneza

3) O Leary F, Samman Vitamin B 12 u zdravlju i bolesti

4)Champagne Et Malo želučano izlučivanje klorovodične kiseline

5)Ekologija tijela- niska želučana kiselina

6)Dr Jockers

0 komentar
Helena Jakoliš

Autorica sam knjiga Zdravo i slasno bez glutena I i II- "Sve bolesti započinju u crijevima". Ujedno sam i holistička nutricionistica te strastvena zaljubljenica u dobru fotografiju. Iz zdravstvenih tegoba pronašla sam svoju najdublju strast. Želim vam pomoći da postignete uravnoteženi stil izvorne i nutritivne prehrane. Mi smo proizvod onoga što jedemo i kako tretiramo sebe. Pozivam vas da otkrijete čudesni svijet liječenja crijeva, mjesta gdje je zasijano sjeme ljepote i zdravlja. Pozivam vas da budite strpljivi na putu ozdravljenja jer vaš život je isključivo u vašim rukama. Osnažujem svoje klijente da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem i budu najbolja verzija sebe. Vaš recept za uspjeh je ovdje. Započnimo zajedno ! "Neka hrana bude vaš lijek, a lijek vaša hrana".

<<
Aromatične blagdanske kuglice
>>
Blagdanski popust na kuharicu Zdravo i slasno bez glutena

You may also like

Blagdanski popust na planer i kuharice Zdravo i...

18.11.2021.

Nova knjiga Zdravo i slasno bez glutena III-...

07.11.2021.

Upoznajte dobrobiti obloga od ricinusovog ulja

24.10.2021.

Pretprodaja nove kuharice „Blagdanske delicije“ + humanitarna akcija...

11.10.2021.

Super popust na prvu knjigu Zdravo i slasno...

13.09.2021.

Mjesec svijesti o sindromu policističnih jajnika- upoznajte PCOS

13.09.2021.

Super popust i poklon uz kupovinu knjige Zdravo...

17.08.2021.

Super popust na planer zdravog života

27.03.2021.

Pretprodaja nove kuharice- Zdravo i slasno bez glutena-...

02.12.2020.

Prirodni i holistički savjeti za poticanje imuniteta tijekom...

30.11.2020.

Ostavite komentar Otkaži

Save my name, email, and website in this browser for the next time I comment.

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

O meni

O meni

Helena Jakoliš

Dobrodošli! Ja sam Helena Jakoliš, autorica knjiga o zdravoj prehrani, holistička nutricionistica i strastvena zaljubljenica u dobru fotografiju. Ovo je mjesto gdje možete naučiti kako postati najbolja i najsretnija verzija sebe u punom sjaju, ali isto tako naučiti kuhati lako, zdravo i ukusno. Vaš recept za uspjeh započinje ovdje!

Kupite knjigu

Kupite knjigu! Kupite knjigu!

Kategorije recepata

  • Doručak
  • Grickalice
  • Kruh i peciva
  • Namazi
  • Ručak
  • Slastice
  • Sokovi i smoothie
  • Večera

Društvene mreže

Facebook Instagram

Zadnje objave

  • Mini bezglutenska knjižnica na poklon

    11.07.2022.
  • Zapečeni hrskavi kroketi od krumpira

    27.01.2022.
  • Protuupalna juha s hokaido tikvom i kurkumom

    27.01.2022.
  • Savršeni čokoladni mousse kolač od lješnjaka

    25.12.2021.
  • Začinski specullas keksi bez glutena

    25.12.2021.
  • Savršene mirisne vanilin kiflice bez glutena i jaja

    11.12.2021.
  • Facebook
  • Instagram

Copyright ©2019 Zdravoislasno.net. Sva prava pridržana.

Svi recepti i fotografije su zaštićeno djelo Helene Jakoliš i ne smiju se dijeliti i umnožavati bez prethodnog upita. Informacije sadržane na ovom blogu imaju svrhu općeg informiranja i nisu namijenjene kao medicinski savjet niti kao zamjena za savjet vašeg liječnika.


Back To Top