Zdravo i slasno
  • Naslovnica
  • Recepti
  • Članci
    • Fermentacija
  • Knjiga
    • Knjiga I
    • Knjiga II
    • Knjiga III
    • Prodajna mjesta knjige
  • Moja priča
  • Limfedem
  • Kontakt & suradnja
  • Naslovnica
  • Recepti
  • Članci
    • Fermentacija
  • Knjiga
    • Knjiga I
    • Knjiga II
    • Knjiga III
    • Prodajna mjesta knjige
  • Moja priča
  • Limfedem
  • Kontakt & suradnja

Zdravo i slasno

Helena Jakoliš

Članak

Što je to “magla mozga” i zašto trebate zaliječiti crijeva ? Upoznajte simptome i uzroke

Helena Jakoliš 11.10.2018.
Autor: Helena Jakoliš 11.10.2018.

Ako se u zadnje vrijeme teško fokusirate, osjećate isključeno i zbunjeno, a pritom ujedno zaboravljate i na najjednostavnije stvari ,vjerojatno patite od simptoma –„ magle mozga, poznatije i pod nazivom Brain fog. Američka doktorica Mady Hornig  ističe da je to nejasan osjećaj i da napor koji ulažete da upregnete misli može biti iznimno iscrpljujuća aktivnost koja vas može lišiti osjećaja nadahnuća i sreće.

Iako nije službeno medicinski pojam dobra je vijest da je magla mozga stvarnost koja je posljedica mnogih različitih promjena u vašem tijelu što znači da možete poduzeti korake kako biste preokrenuli situaciju na bolje i vratili osjećaj fokusiranja, mentalne jasnoće i radosti. Iako konvencionalna medicina gleda tijelo kao različite sustave pritom odvajajući mozak od ostatka tijela, u stvarnosti naš je mozak neodvojivo povezan s gastrointestinalnim traktom što znači da je magla mozga zapravo simptom dubljeg problema- upale u vašem tijelu i to naročito u probavnom traku. Upala ne samo da pridonosi magli mozga nego je i primarni temeljni uzrok mentalnih zdravstvenih stanja poput anksioznosti, depresije, ADHD i demencije.

Naše tijelo ima dva živčana sustava: središnji živčani sustav koji se sastoji od mozga i leđne moždine,te enteričkog živčanog sustava koji je pravi živčani sustav našeg gastrointestinalnog trakta. Ta dva živčana sustava formiraju se istodobno tijekom razvoja fetusa i stvaraju se iz identičnih tkiva, povezanih vagusovim živcima koji prolazi od moždanog stabla do trbuha i predstavlja primarni put kojim se bakterija crijeva koristi za prijenos poruke u mozak. To nas dovodi do činjenice da naše crijevo šalje puno više informacija u naš mozak, nego mozak u crijeva. Poznati urugvajski liječnik dr. Alejandro Junger je potvrdio da naše tijelo ima dva mozga, jedan u našoj glavi, a drugi u crijevima. Zašto je to tako, objasnio je dr. Junger: „Kada nešto pomislimo, u neuronima u glavi opažaju se malene iskre elektriciteta. Mozak u glavi hardware je za naše misli. Ali kad iskusimo spoznaju iz dubina svoje utrobe, tj. intuiciju, majušne iskre elektriciteta zaiskre u našemu drugom mozgu – crijevima. Prvi mozak služi kao intelektualni hardware, a drugi mozak naš je duhovni i emocionalni navigacijski sustav. Bez njega smo izgubljeni.” I taj je „drugi mozak”, čini se, iznimno značajan ako je suditi prema količini neurona u crijevima. Naime, masa neurona koji se nalaze u crijevima veća je od mase neurona koji se nalaze u glavi.

Nažalost zadnjih nekoliko godina jedemo industrijsku hranu, ugrađene su nam loše prehrambene navike,a razni načini na koje provodimo vrijeme ne pogoduju zdravlju mozga. Hrana bogata kalorijama, masnoćama i šećerima postaje dio naše svakodnevnice što dovodi do nezdravog načina življenja, razvoja pretilosti i mnogih drugih bolesti. Mnogi  od nas pate od nedostatka hranjivih tvari i nedostatka sna, a velika količina stresa troši energiju. Da bi naš mozak ispravno funkcionirao on se treba oslanjati na neprekidan tok vitamina, minerala, esencijalnih masnih kiselina uz dovoljnu količinu odmora. Kronična briga, užurbani način života i stres posljedica su visokih intenziteta suvremenih životnih stilova koji negativno utječu na zdravlje vaših crijeva. Vrlo je bitno prepoznati uzrok i popraviti to na vrijeme. Cilj je pronaći korijenje jer „magla mozga „ nije normalno stanje i nije dio „procesa starenja“. Ona nas upozorava da neuroni u našem mozgu ne komuniciraju jedni s drugima.

Simptomi „ magle mozga“:

Znastvenici u New Yorku su opisali u svojim studijama da su simptomi moždane magle interakcija fizioloških, konginitivnih i perceptivnih čimbenika gdje dolazi do smanjenje komunikacije između stanica vašeg mozga zvanog neurona.S razlogom su se složili da je magla mozga ukorijenjena u našem načinu života koja promiče upalu i hormonsku neravnotežu te pogoršava stres. U simptome ubrajamo:

-razdražljivost, slaba koncentracija, dezorijentacija, zbunjenost

-umor i pomanjkanje energije

-zaboravljivost, blaža depresija, anksioznost, zbunjenost

-poteškoće u spavanju te duža ili kronična nesanica

Kao pojedinac možete osjetiti neke ili čak sve od simptoma što dovodi do nenormalnog funkcioniranja i sposobnosti obrade podataka. Ona se može mijenjati iz dana u dan i / ili od trenutka do trenutka. Postoji snažna veza između funkcije mozga i crijeva koja se naziva GUT BRAIN AXIS. Kako smo naveli u samim početcima GI sustav ima veliki utjecaj na funkciju mozga i obrnuto. Usporena kongitivna funkcija je usko povezana s probavnim uvjetima kao što su Candida, sindrom propusnih crijeva i bakterijska disbioza.

UZROCI MAGLE MOZGA

1)Rafinirani ugljikohidrati

Ako postoji hrana koja djeluje poput sporog otrova u vašim crijevima to su rafinirani ugljikohidrati- sve što je napravljeno od bijelog brašna i rafiniranog šećera. Vaš mozak koristi glukozu kao svoj glavni izvor goriva, a niska razina glukoze dovodi do simptoma umora, razdražljivosti i mentalne konfuzije. Isto tako visoka razina šećera u krvi potiče upalu i oštećuje mozak. Upravo rafinirani šećeri remete ravnotežu bakterija i gljivica u crijevima što može dovesti do disbioze crijevne flore koja je prema najnovijim istraživanjima povezana sa nizom zdravstvenih problema. Zdravi crijevni mikrobi u normalnim uvjetima reguliraju komunikaciju između crijeva i mozga. Neravnoteža i iscrpljenost vaših bakterija uzrokovat će kongitivne efekte i simptome magle mozga.

2) Gluten

Jedne od najatraktivnijih i visoko konzumiranih namirnica jesu žitarice koje sadrže gluten, osobito pšenica. Osnova ljudske prehrane oduvijek je bio „kruh naš svagdašnji“, a uz njega i ostali proizvodi od pšenice, no danas je njegova kvaliteta postala upitna, pa moramo paziti što i kako jedemo. Pitamo se što se to promijenilo, a odgovor je zapravo gotovo sve, i način na koji ga uzgajamo, obrađujemo i način na koji ga jedemo. Pšenica koju danas trošimo ima sasvim drukčiji sastav od pšenice koja se konzumirala prije 40 godina. Imamo mutantne sjemenke, uzgojene u sintetskom tlu, okupane kemikalijama. Dr. David Perlmuter u svojoj knjizi „Inteligentna prehrana“ navodi: Otkad je Gregor Mendel u 19. stoljeću opisao svoja slavna istraživanja križanja različitih biljaka radi dobivanja novih varijeteta stekli smo sposobnost kombiniranja i uparivanja sojeva te stvaranja nevjerojatnih potomaka u području žitarica. Naš genski ustroj nije se mnogo mijenjao od vremena naših predaka, ali je  zato naš prehrambeni lanac u zadnjih 50 godina doživio brzu transformaciju gdje nam je suvremena proizvodnja hrane omogućila uzgajati modificirane žitarice s glutenom koje se razlikuju od žitarica prije samo nekoliko desetljeća.“ Ova suvremena pšenica je interno i strukturno promijenjena. Znanstvenici opisuju da današnja pšenica djeluje kao opijat tako da se proteini pšenice apsorbiraju u krvotok, kreću prema mozgu gdje nam šalju pogrešne signale što dovodi do žudnje za hranom i prejedanja pogrešnom hranom. Trenutak užitka nakon nekog vremena postaje prolazan i dolazi do komplikacija. U pšenici nalazimo i lektine – spojeve  koji djeluju iritacijski te povećavaju mogućnost upalne reakcije u bilo kojem organu. Dr. Allesio Fassano, vodeći svjetski znanstvenik na području istraživanja osjetljivosti na gluten otkrio je da gluten izaziva propusnost crijeva jer potiče proizvodnju zonulina – regulatora funkcije crijevne flore koji razara čvrste spojeve u crijevima. Kada se ti spojevi olabave dolazi do stvaranja „rupa“ kroz koje crijeva propuštaju u krvotok sve nepoželjne tvari (toksine, bakterije, viruse i gljivice). Putujući krvotokom ove tvari mogu prouzročiti veliku štetu i dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Današnja pšenica sadrži drukčiju vrstu glutenskih bjelančevina te tako stvara poveću količinu glutena što može dovesti do preosjetljivosti na gluten, alergije na pšenicu i u najtežem slučaju  – celijakije.Propusna crijeva također utječu na našu sposobnost da pravilno probavimo i apsorbiramo hranjive tvari, koje s vremenom mogu dovesti do nedostatka vitamina. Glutenska osjetljivost može dovesti do anksioznosti, depresije i magle mozga.

3)Stres

Visoke količine stresa u suvremenom načinu života mogu zaključati vaše tijelo u stanje prekomjerne proizvodnje hormona stresa kortizola. Povećana proizvodnja kortizola dovodi do umora, nesanice, anksioznosti, depresije i poremećaja hormonalne ravnoteže. Kada stres postane kroničan mijenja funkciju vašeg mozga. Svi oblici emocionalnih poremećaja, traume i tuge mogu znatno doprinijeti magli mozga i dovesti do velikog utjecaja na vaše tijelo. Kronični stres čini probavni trakt propusnim i mijenja njegove funkcije. Vaše stanice mozga komuniciraju putem neurotransmitera, a stres smanjuje razinu serotonina i dopamina. Dopamin je prirodna kemikalija koja vam daje osjećaj zadovoljstva i uzbuđenja, dok serotonin pripada sretnim kemikalijama koje vraćaju raspoloženje i poboljšavaju san te apetit

4)Nesanica

Ako nemate dovoljno sna vrlo je vjerovatno da ćete se boriti sa simptomima magle mozga. Čak i jedna neprospavana noć može utjecati na vaše pamćenje, raspoloženje i koordinaciju. Na staničnoj razini magla mozga je uzrokovana visokim razinama upale i promjenama na tri  hormona: kortizolu, dopaminu i serotoninu. Vaš mozak i cijelo tijelo se oslanjaju na složenu simfoniju hormona,tako da kada razina hormona pada previsoko ili prenisko cijeli sustav može biti izbačen. Samim time dolazi do ometanja funkcija mozga. Zato je vrlo važno imati kvalitetan san i pravilno balansirati hormone.

5) Upala ,loše zdravlje crijeva  i promjene u hormonima

Važnost zdravlja GI trakta je ogromna, a jedan od čimbenika koji povećava simptome magle mozga je upala koja je ukorijenjena u većini bolesti. Ona je uzrokovana niskim stupnjem prekomjernog djelovanja imunološkog sustava i povezana je s poremećajima poput depresije, demencije i Alzheimerove bolesti. Upala u tijelo oslobađa citokine koji putuje kroz tijelo uzrokujući oksidacijski stres. Osim toga promjene u vašim hormonima vrlo su često povezane sa simptomima magle mozga.

Savjeti za poboljšanje zdravlja crijeva i smanjivanje simptoma magle mozga

1)Promijenite prehrambene navike

Vaša prehrana ima veliki utjecaj na zdravlje vaših crijeva.Prvi i osnovni korak u fiksiranju magle mozga je napraviti rez na prerađenu hranu. Iz svoje prehrane lagano izbacite šećer, umjetne zaslađivače i gluten. Ne samo da ćete se osjećati bolje nego ćete ujedno ukloniti zajedničke izvore privremene upale te stabilizirati svoj šećer u krvi. Da bi naše kemikalije mozga  funkcionirale opskrbimo ih sa bjelančevinama i esencijalnim masnim kiselinama koje tijelo ne može samostalno proizvoditi. U svoju prehranu uvrstite zdrave masnoće uključujući kokosovo, maslinovo ulje, orašaste plodove, avokado…

2) Smanjite stres i uključite vježabanje

Kronični stres može narušiti kvalitetu vašeg života i učiniti probavni trakt propusnim. Nemojte dopustiti da vas preuzme, nego odvojite malo vremena i priuštite si stvari koje volite , uključujući  i redovito  lagano vježbanje. Vježbanje smanjuje upalu i poveća razinu energije ,balansira hormone i poboljšava otpornost na inzulin.

3)Dobar san

Kako biste poboljšali funkciju mozga opustite se i priuštite si dobar san.Dugotrajna nesanica negativno utječe na vaš mozak ali i na zdravlje crijeva. Kada vaše tijelo dobije adekvatan odmor tj. san hormoni će ostati u ravnoteži

Koji je zajednički čimbenik  i uzrok magle mozga ? CRIJEVA

Vaše crijevo je nevjerojatna višenamjenska “orgulja”,a čak 70-80 % imunološkog sustava se nalazi u probavnom traktu. Svakog dana, zajedno s hranom, isporučujemo u naše tijelo brojne bakterije, viruse, gljivice, toksine, konzervanse i dodatke hrani. Stoga unutar gastrointestinalnog trakta mora postojati barijera koja će kontrolirati koje će tvari ući u naš krvotok. Liječenje i održavanje crijevne flore je vrlo važan čimbenik. Kada se crijevna flora ošteti, veze između crijevnih stanica se opuštaju, što stvara pristup potencijalnim štetnim tvarima koji mogu ući u krvotok i uzrokovati razvoj kronične upale.

Vaše crijevo je obloženo sa otprilike oko 100 milijuna neurona (to je više neurona nego u kralježničnoj moždini). I upravo taj mozak u crijevo šalje signale u svoj drugi mozak pomoću vagusnog živca. Kada jedemo obrok, crijeva šalju signal mozgu da bi trebalo povećati opskrbu krvlju u trbuhu. Zbog toga je  potrebno  puno posla da probavite sve čestice hrane. Stoga, mozak i crijeva blisko surađuju i međusobno djeluju kroz razmjenu informacija. Zamislite kako iritacija vašeg gastrointestinalnog trakta može imati izražen učinak na vaše mentalno stanje i obratno.

Stanje naših crijeva posljedica je suvremenog stila života i prehrane. Nemoguće je obnoviti crijevo bilo kojom čarobnom pilulom. Pokušajte ukloniti čimbenike koje negativno utječu na stanje vaših crijeva. Vlastiti put iscjeljivanja crijeva uključuje dvostruki fokus- poboljšavajući  ravnotežu dobrih bakterija u crijevima i ozdravljenja crijevnih zidova kako bi se smanjila propusnost crijeva.

Izvor slika : internet

Reference:

www.draxe.com/brain-fog/

www.selfhacked.com/blog/the-cause-of-brain-fog/

0 komentar
Helena Jakoliš

Autorica sam knjiga Zdravo i slasno bez glutena I i II- "Sve bolesti započinju u crijevima". Ujedno sam i holistička nutricionistica te strastvena zaljubljenica u dobru fotografiju. Iz zdravstvenih tegoba pronašla sam svoju najdublju strast. Želim vam pomoći da postignete uravnoteženi stil izvorne i nutritivne prehrane. Mi smo proizvod onoga što jedemo i kako tretiramo sebe. Pozivam vas da otkrijete čudesni svijet liječenja crijeva, mjesta gdje je zasijano sjeme ljepote i zdravlja. Pozivam vas da budite strpljivi na putu ozdravljenja jer vaš život je isključivo u vašim rukama. Osnažujem svoje klijente da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem i budu najbolja verzija sebe. Vaš recept za uspjeh je ovdje. Započnimo zajedno ! "Neka hrana bude vaš lijek, a lijek vaša hrana".

<<
Kako uzgojiti mikrozelenje od chia sjemenki
>>
Zlatni protuupalni eliksir od kurkume

You may also like

Blagdanski popust na planer i kuharice Zdravo i...

18.11.2021.

Nova knjiga Zdravo i slasno bez glutena III-...

07.11.2021.

Upoznajte dobrobiti obloga od ricinusovog ulja

24.10.2021.

Pretprodaja nove kuharice „Blagdanske delicije“ + humanitarna akcija...

11.10.2021.

Super popust na prvu knjigu Zdravo i slasno...

13.09.2021.

Mjesec svijesti o sindromu policističnih jajnika- upoznajte PCOS

13.09.2021.

Super popust i poklon uz kupovinu knjige Zdravo...

17.08.2021.

Super popust na planer zdravog života

27.03.2021.

Pretprodaja nove kuharice- Zdravo i slasno bez glutena-...

02.12.2020.

Prirodni i holistički savjeti za poticanje imuniteta tijekom...

30.11.2020.

O meni

O meni

Helena Jakoliš

Dobrodošli! Ja sam Helena Jakoliš, autorica knjiga o zdravoj prehrani, holistička nutricionistica i strastvena zaljubljenica u dobru fotografiju. Ovo je mjesto gdje možete naučiti kako postati najbolja i najsretnija verzija sebe u punom sjaju, ali isto tako naučiti kuhati lako, zdravo i ukusno. Vaš recept za uspjeh započinje ovdje!

Kupite knjigu

Kupite knjigu! Kupite knjigu!

Kategorije recepata

  • Doručak
  • Grickalice
  • Kruh i peciva
  • Namazi
  • Ručak
  • Slastice
  • Sokovi i smoothie
  • Večera

Društvene mreže

Facebook Instagram

Zadnje objave

  • Mini bezglutenska knjižnica na poklon

    11.07.2022.
  • Zapečeni hrskavi kroketi od krumpira

    27.01.2022.
  • Protuupalna juha s hokaido tikvom i kurkumom

    27.01.2022.
  • Savršeni čokoladni mousse kolač od lješnjaka

    25.12.2021.
  • Začinski specullas keksi bez glutena

    25.12.2021.
  • Savršene mirisne vanilin kiflice bez glutena i jaja

    11.12.2021.
  • Facebook
  • Instagram

Copyright ©2019 Zdravoislasno.net. Sva prava pridržana.

Svi recepti i fotografije su zaštićeno djelo Helene Jakoliš i ne smiju se dijeliti i umnožavati bez prethodnog upita. Informacije sadržane na ovom blogu imaju svrhu općeg informiranja i nisu namijenjene kao medicinski savjet niti kao zamjena za savjet vašeg liječnika.


Back To Top