Da li često imate želju pojesti nešto slatko ? Da li je vaše tijelo odjednom postao vaš najgori neprijatelj, umjesto najbolji prijatelj ? Da li imate promjene raspoloženja koje je teško kontrolirati ? Da li primjećujete pojačan rast dlačica na neočekivanim mjestima ? Da li vam je teško zatrudnjeti ? Da li ste frustrirani s neredovitim menstrualnim ciklusom ? Da li ste doživjeli pojačano ispadanje kose ? Jeste li spremni preuzeti kontrolu nad svojim zdravljem i saznati korijenski uzrok ovih simptoma ? Ako je vaš odgovor DA, onda se i vi borite sa sindrom policističnih jajnika.
Dobivanje jasne dijagnoze i razumijevanje sindroma policističnih jajnika pola je vašeg uspjeha. Nažalost u konvencionalnoj medicini često viđamo slučajeve žena koje su pogrešno dijagnosticirane ili su sami sebi postavili dijagnozu. To se događa iz razloga što je konvencionalna medicina često usmjerena na smirivanje simptoma, a ne na temeljni uzrok. PCOS može utjecati na sve žene bilo koje dobi i na mnoge aspekte ženskog zdravlja, od začeća pa do raspoloženja. Ovo je jedan od najčešćih endokrinih hormonskih poremećaja, koji pogađa približno 10 milijuna žena na svijetu, a uz sve to vodeći je uzrok neplodnosti i dugotrajno stanje s metaboličkim, reproduktivnim i psihološkim posljedicama za zdravlje. Vrlo je važno shvatiti da to nije isto što i policistični jajnici, već sami naziv sindrom znači da je to skup određenih simptoma koji su povezani sa specifičnom hormonskom neravnotežom koja je posljedica metaboličkog problema. On u svojoj podlozi ima temeljnu upalu i neravnotežu inzulina. Kada tijelo ne reagira na inzulin onako kako bi trebalo, previše ga cirkulira u krv i može uzrokovati hormonsku neravnotežu. Inzulinska rezistencija može dovesti do hiperinzulinemije i kasnije abnormalnog razvoja folikula, što će opet dovesti do povišene razine estrogena i androgena.
PCOS povećava rizik od dijabetesa i srčanih bolesti, a žene s ovim sindrom imaju niz različitih simptoma uključujući promjene raspoloženja, zdjelične bolove, prekomjernu dlakavost na tijelu, probleme sa spavanjem uz umor, neplodnost, nepravilne menstrualne cikluse itd. Čimbenici koji doprinose ozbiljnosti ovog sindroma mogu uključivati temeljne kronične infekcije, izloženost toksinima, loša prehrana kao i disfunkcije štitnjače i nadbubrežne žlijezde. Kada posumnjate na PCOS treba raditi opsežne laboratorijske testove od razine muških i ženskih spolnih hormona, anti Muller hormona, vitamina D, sveobuhvatne analize štitnjače, lipidnog statusa pa do razine šećera i glukoze u krvi te ginekološkog ultrazvuka. Trebate imati cijeli niz stručnjaka uz sebe uključujući i nutricionista. Dobra vijest je da se PCOS može izliječiti i staviti u remisiju promjenom načina života i prehrane popraćenim dobrim odabirom suplemenata. Uobičajeni liječnici će PCOS nažalost liječiti kontracepcijom koja ima jako puno nuspojava. Ovakav pristup ne dolazi do korijena problema, a ujedno ga može i pogoršati.
Potrebno ga je liječiti pravodobno, a za istinsko i holističko liječenje potrebno je više vremena i truda. Jedan od prvih koraka je konzumacija prave, izvorne i nutritivne prehrane. Treba uravnotežiti proteine i ugljikohidrate i pritom jednostavne ugljikohidrate ne jesti izolirano. Uravnotežiti razinu šećera u krvi, poboljšati zdravlje crijeva, dobro spavati jer je to bitan dio regulacije hormona, umjereno vježbati i održavati razinu kortizola. Uključite jednostavne vježbe dubokog disanja, a uz sve to odabirete holističke suplemente. Pronađite terapeuta i podršku koji će vam pomoći na vašem putu.
Tretirajući svoje tijelo kao integrirani skup sustava možete doći do istinskog blagostanja.
Napisala: Helena Jakoliš, holistička nutricionistica