Samo zdrave usne mogu biti lijepe i privlačne, ali posebni vremenski uvjeti mogu narušiti izgled naših usana.Pogled na usne i osmijeh koji obara je zavodničko oružje svake žene. Bez obzira bilo ljeto ili zima usne traže njegu tijekom cijele godine.
Ispucale usne mogu biti neprivlačne i veoma bolne, a sunčeve zrake mogu dovesti do vidljivih oštećenja.Kako bismo izbjeli oštećenja i zaštitili naše usnice od sunčevih zraka napravit ćemo domaći prirodni balzam za usne.Balzam će regenerirati usnice, spriječiti pucanje i sušenje, te ih vizualno učiniti lijepim i privlačnim.Vaše usne će biti mekane i njegovane sa samo nekoliko savjeta.Za razliku od komercijalnih balzama za usne koji u svom sastavu znaju sadržavati umjetne boje i kemikalije u pripremi ovog balzama ćemo koristiti isključivo hladno prešana ulja.
S obzirom da ste nedavno pokazali veliko zanimanje za prirodnu kozmetiku odlučila sam uvesti u članke i rubriku prirodna kozmetika. Za puno receptura je bila i biti će zaslužna naša draga fitoaromaterapuetkinja Mirela Ilenić.
Sastojci:
-20 gr pčelinjog voska
-10 gr ulja jojobe Oleotheraphy
-10 gr ricinusovog ulja Oleotheraphy
-5 gr ulja buritija
-55 gr ekstra djevičanskog hladnog prešanog koksosovog ulja
-15 kapi eteričnog ulja slatke naranče koja nije fototoksično
-1 ½ žlica domaćeg meda
Prilikom kupovine pčelinjog voska obratite pozornost da kupite što kvalitetniji pčelinji vosak. Pripremite vodenu kupelj na cca 70 c. Prvo odvažite sastojke masne faze ( biljna ulja, maslac, vosak Co2 ekstrakti), a posebno odvažite vodene faze( med).Na jednoj kupelji rastopite masne faze, a na drugoj vodenu fazu.Kada su se svi sastojci podjednako rastopili pomiješajte zajedno masnu i vodenu fazu te na kraju dodajte eterično ulje.Pripremite stick za usne i prelijte smjesu u njega.Nemojte zatvarati stick dok se balzam u potpunosti ne ohladi.
Korisne informacije
Buriti je visoko drvo sa područja Amazone.Zbog izvanrednih sposobnoti i toga da se u proizvodnji koriste svi dijelovi buritija- liše, plodovi i stablo dobiva naziv sveto drvo. Odlikuje se visokim sadržajem karotenoida čak 5 puta više nego sjeme mrkve. Zahvaljujući antioksidativnom djelovanju štiti organizam od djelovanja slobodnih radikala kao i štetnih utjecaja Uv zraka.Osim sadražaja beta karotena obiluje i mononezasićenim masnim kiselinama i vitaminima A i E. Godinama se koristi u pripravcima za sunčanje jer apsorbira Uv zrake , ali i njezi kože nakon izlaganja suncu. Regenerira i umiruje kožu, povećava elastičnost kože i daje finu brončanu boju što je san svake žene. S obzirom da je ulje jače crvene boje potrebno ga je pomiješati s drugim biljnim uljima, a koncentracija u kremama za sunčanje se kreće od 1 do 10 % posto.Zahvaljujući svom regenerativnom učinku koristi se i za njegu zrele kože.
Hladno prešano ulje jojobe je jedno od najboljih biljnih ulja zahvaljujući visokom sadržaju vitamina i minerala koje imaju blagotvorno djelovanje na našu kožu. Iako je nazivaju biljnim uljem u stvarnosti je tekući vosak sjajne zlatne boje.Izrazito je stabilno ulje zahvaljujući sastavu estera voska. Koristi se za liječenje niza kožnih problema od suhe kože, dermatitisa, ekcema pa do psorijaze. Kožu čini sjajnom, mekom i glatkom.S obzirom da ne začepljuje pore , a ujedno regulira i lučenje sebuma jojobu možemo preporučiti i kod kombinirane masne kože zajedno s uljem lješnjaka. Vraća svježinu koži, sprečava nastanak bora i ožiljaka, a zahvaljući antimikrobnom djelovanju sprečava razvoj bakterijskih i gljivičnih infekcija.Nezamjenjivi je dio kućne biljne ljekarne i pravi je sinonim za njegu lica, tijela i kose.S razlogom je nazivaju i čuvaricom naše kože.
Ekstra djevičansko kokosovo ulje posjeduje brojna ljekovita svojstva za organizam. Dobiva se iz oraha koji raste na kokosovoj palmi, na sobnoj temperaturi je krutina, maslac, a na temperaturi od 25 stupnjeva prelazi u ulje. U svom sastavu sadrži laurinsku kiselinu koja se još prirodno nalazi samo u majčinom mlijeku. Laurinska kiselina podiže imunitet malih beba, djece i odraslih osoba. Na prirodan način detoksicira jetru, ubrazava probavu i metabolizam , ima snažan protuupalni učinak kao te antiseptičko i antibakterijsko djelovanje.Kokosovo ulje je jako cijenjeno u kozmetičke svrhe. Odličan je prirodni losion za kožu zahvaljujući vitaminu E koji je snažan antioksidans te sprečava preuranjeno starenje kože, obnavlja oštećenu kožu te uklanja mrtve stanice s površine kože. Koža postaje glatka, hidratizirana i sjajna. Kokosovo ulje izvrsno uklanja šminku te pomaže kod podočnjaka i ima blagi anti age učinak i jedan je od najboljih prirodnih sredstava za njegu kose. Kokosovo ulje pomaže i kod tamnjenja kože, a važno je istaknuti da ima relativno nizak SPF od 3 do 5 te djelomično blokira ultraljubičasto zračenje. Njegovim korištenjem u kombinaciji s drugim maslacima dobivamo lijepi preplanuli ten. S obzirom na njegovu brzinu upijanja koža je nakon korištenja svilenkasta i sjajna pa se može koristiti i kao njega za kožu nakon izlaganja suncu.
O Mireli:
Mirela Ilenić, farmaceutski tehničar, fitoaromaterapeut
Kada sam prvi puta poželjela krenuti putem farmacije bila sam u godinama kada su glavni problemi oni vezani uz pubertetske prištiće i mitesere. U potrazi za rješenjem „najvećeg problema na svijetu“ došla sam sa svojom majkom u ljekarnu i oduševila se pojavom besprijekorno uređene gospođe u bijeloj kuti, od make-up-a, fino ispeglane kute, uredne kose i njegovanih ruku – one koja je mirisnim proizvodima riješila sve moje probleme (bar sam tada tako mislilaJ).
Njezino znanje činilo mi se nepregledno a posao u ljekarni punoj finih kremica, losiona i balzama – kao posao iz snova. Oduševljena time, krenula sa svojim obrazovanjem u smjeru farmacije. Tijekom srednjeg školovanja svakim danom sam bila zrelija i sigurnija u svojoj odluci, da želim raditi u ljekarni. Nakon srednje škole jedva sam dočekala odraditi staž u ljekarni, a nakon toga i s oduševljenjem bila u mogućnosti biti dijelom procesa stvaranja kozmetike. I tako sam ušla u farma industriju u kojoj sam ostala 15 godina – od proizvodnje, prodaje, razvoja, pa do stručnog medicinskog suradnika. Cijelo vrijeme proučavala sam sastojke kozmetike, a prva su mi nekako na listi uvijek bila eterična ulja. Upoznavši profesora dr.Stribora Marković mag.pharm, otvorila su mi se još jedna vrata, ona iza kojih je stajalo znanje novog područja – aromaterapije i fitoterapije. I tako sam 15 godina iskustva u farmaciji, nadopunjenog znanjima o aromaterpiji, fitoterapiji i ljekovitosti prirode spojila sa ljubav prema armoaterapiji u svakodnevici posebice za njegu kože i izradu kozmetike. Već više od dvije godine održavam radionice izrade prirodne kozmetike za ljekarnike, ali i za ljude koji jednostavno ili vole ili se bave home made izradom prirodne kozmetike. Želeći širiti znanje, iskustvo i vještine o aromaterapiji i prirodnoj kozmetici širokoj javnosti tako je osmišljen i pokrenut projekt Mireille aromatherapy (ili „vrijeme koje ćete obožavati“ a to je ono dragocijeno vrijeme koje posvećujemo sebi) koji ima za cilj promovirati izradu home made priodne kozmetike kao korisnu, zabavnu i blagotvornu najčešće, žensku aktivnost i edukativnim radionicama, savjetima, novostima i temama što više žena upoznati s načinom priodne njege kože i tijela i aromaterapijom na Mireille način.
Mireline savjete i recepte pratite na: