Zadnjih nekoliko godina nastavljam tradiciju prirodnog sušenja rajčica, predivnog ploda poput dragulja, slatkastog okusa i neodoljivog mirisa. Za razliku od kupovnih sušenih rajčica koje dolaze u sitnim malim posudama i čija cijena čini pravo bogatstvo ,priprema domaćih sušenih rajčica je jednostavna ,a najbitnije od svega je što će vam uštediti tonu novaca. I ne samo to kao rezultat ćete dobiti ćete svježi i najukusniji snack s obiljem nutrijenata. To je delikatesa koja se doslovno topi u ustima, a najbolji užitak postiže se u kombinaciji sa maslinovim uljem. Odličan su izvor antioksidansa, likopena i vitamina C. Likopen u rajčici je moćan crveni pigment, vrlo važan fitonutrijent koji štite stanice od djelovanja slobodnih radikala, pomaže u prevenciji bolesti srca i krvnih žila te snižavanju LDL kolesterola. Uz sve to suhe rajčice obiluju mineralima osobito kalijem i magnezijem, ali i vitaminima A, B, C i K. Tijekom procesa sušenja vitamini topljivi u vodi postaju koncentraniji, dok se ostalim hranjivim sastojcima povećava sadržaj. Za pripremu suhih rajčica potrebno je nekoliko uzastopnih vrućih ljetnih dana, pećnica ili dehidrator. Ovako dobivenu delikatesu koristite u pripremi umaka, juha, variva, kruha, krekera i čipsa.
1)Sušenje rajčica u dehidratoru
Prilikom odabira rajčica birajte rajčice iz eko uzgoja. Što se tiče veličine i sorte možete sušiti sve vrste rajčica. Rajčice isperite u vodi, osušite ih sa kuhinjskim papirom i prerežite ih na pola. Posolite i poškropite maslinovim ulje pa ih posložite na list dehidratora ostavljajući dovoljno prostora da se međusobno ne dodiruju. Na taj način će zrak bolje cirkulirati i smanjiti proces sušenja. Ovisno o sorti rajčice i sadržaju tekućine ovisiti će i proces dehidracije. Okrenite ih na način da vanjski dio rajčice s kožom bude sa donje strane. Sušite ih u dehidratoru na 42 C oko 24 h ili više. S vremena na vrijeme možete ih okrenuti na drugu stranu tako da se jednako posuše. Izvadite rajčice iz dehidratora i ostavite da se ohlade. Za to vrijeme sterilizirajte svoje staklenke. U sterilizirane staklenke stavite suhe rajčice i polijte ih s malo maslinovog ulja. Po želji dodajte začinsko bilje poput origana ili bosiljka. Nakon što ste dodali sve sastojke suhe rajčice čuvajte u hladnjaku oko 6 mjeseci. Po želji ih možete i zamrznuti.
2)Sušenje rajčica u pećnici
Prilikom odabira rajčica birajte rajčice iz eko uzgoja. Za razliku od ostalih načina sušenja ovaj proces je malo skuplji, ali osjetno kraći. To je idealno rješenje za ljude koji nemaju puno vremena za prirodnije procese sušenja. Rajčice operite i osušite s kuhinjskim papirom pa izvadite koštice i pregrade. Uzmite tepsiju i obložite je papirom za pečenje.Na papir za pečenje stavite narezane rajčice ostavljajući dovoljno prostora između njih. Posolite ih i lagano poškropite sa malo maslinovog ulja. Između njih po želji stavite svježi češnjak narezan na deblje šnite. Sušite ih na 100 C oko 4-6 sati ovisno o veličini ,sorti rajčica i vlažnosti zraka.Izvadite rajčice iz pećnice i ostavite da se ohlade. Za to vrijeme sterilizirajte svoje staklenke. U sterilizirane staklenke stavite suhe rajčice i polijte ih s malo maslinovog ulja. Po želji dodajte začinsko bilje poput origana ili bosiljka
3)Sušenje rajčica na suncu
Prilikom odabira rajčica birajte rajčice iz eko uzgoja. Što se tiče veličine i sorte možete sušiti sve vrste rajčica, ali su se do sada najbolje pokazale rajčice šljivare. Za ovaj proces sušenja potrebno je nekoliko lijepih vrućih i sunčanih dana. Rajčice operite, prepolovite i izvadite unutarnji dio sa sjemenkama. Dobro ih posolite i lagano poškropite s malo maslinovog ulja. Tako dobivenu smjesu ostavite sat vremena dok rajčice ne puste svoj sok. Uzmite pladanj i obložite ga papirom za pečenje. Ravnomjerno nanesite rajčice ostavljajući dovoljno prostora između njih. Na vrh pladnja stavite mrežicu ili gazu kako biste izbjegli dolazak insekata. Ovisno o sorti rajčica sušenje možete potrajati 4 do 6 dana. Tijekom dana provjerite da li se koja rajčica uplijesnila. Ako je ,samo je bacite i nastavite sušiti ostale. Navečer ih unesite u kuću i pokrijte kuhinjskom krpom ,a ujutro ih opet vratite na sušenje. U slučaju da dođe do vremenskih nepogoda rajčice osušite do kraja u pećnici ili dehidratoru. Kada su se rajčice osušile pohranite ih u sterilizirane staklenke. U svaku staklenku po želji dodajte začinsko bilje, a pri vrhu ih polijte sa maslinovim uljem.