Jeste li znali da čak 80% veganskih maslaca u supermarketima sadrži sastojke poput palminog ulja, emulgatora i konzervansa? Ako ste i vi jedan od onih čija se prehrana ne temelji na prerađenoj hrani, a ujedno ste u potrazi za zdravijoj inačici maslaca, ovaj recept je pravo rješenje za vas. Ovaj put sam odlučila malo eksperimentirati i stvoriti svoj vlastiti maslac. Najveća prednost mi je bila što sam točno mogla kontrolirati sastojke, a to znači da u primjeni nisu bile hidrogenizirane masti niti umjetni dodaci. Zahvaljujući kombinaciji prosa, biljnog mlijeka, prehrambenog kvasca, soli, soka od limuna i deodiranog kokosovog ulja dobila sam nevjerojatni glatki, bogati i kremasti veganski maslac. Malo je da vam kažem da izgleda isto kao obični maslac, savršeno se topi u ustima te poslužen na kruhu i hrskavom tostu. Uz sve to ovo je vrlo zabavan proces izrade s obzirom da je recept vrlo jednostavan i zahtjeva malo strpljenja.
Sastojci:
-80 g prosa u zrnu (Werz)
-110 ml biljnog mlijeka ( koristila sam bademovo jer mi je neutralno)
-3 žlice prehrambenog kvasca
-100 ml deodoriranog kokosovog ulja dr.Goerg
-1/2 žličice himalajske soli
-1 žlica soka od limuna
Priprema:
Proso u zrno potopite na nekoliko sati u vodi u kojoj ste dodali prstohvat soli. Nakon toga ga dobro isperite i stavite kuhati sa 2 1/2 šalice vode oko 15-20 minuta na laganoj vatri. Kada se proso skuha ostavite ga da se ohladi. Od ohlađene smjese odvažite 300 g i stavite u blender sa svim sastojcima osim kokosovog ulja. Dobro pomiješajte i na kraju dodajte kokosovo ulje u čvrstom stanju te nastavite miskati do fine kremaste smjese. Uzmite kalupe ili posudice te ravnomjerno napunite smjesom i stavite u hladnjak na nekoliko sati da se stisne. Kada se maslac stisnuo spreman je za konzumaciju. U slast!
Napomene:
- u receptu sam koristila bademovo mlijeko koje je neutralno po okusu. S obzirom da je ovaj recept prilagođen i za djecu alergičare mlijeko se može mijenjati i sa drugim biljnim mlijekom.
- prehrambeni kvasac daje aromu ovome maslacu. Možete ga izbjeći ali nećete dobiti potpuno fini sirasti mliječni okus.
Za razliku od klasičnog pekarskog kvasca koji je po sastavu gljivica i koji se koristi za dizanje tijesta te vrenje vina i piva, prehrambeni kvasac se dobiva iz inaktiviranih vrsta i to uzgojem jednostaničnog organizma gljivice Saccharomyces Cerevisiaean podlozi od melase gdje se gljivice potom ispiru i suše. Zahvaljujući inaktivaciji ovaj kvasac mogu koristiti i sve osobe koje ne smiju konzumirati namirnice koje sadrži kvasac i koje se bore sa pošasti modernog doba- candidom. U dodiru sa toplinom ne dolazi do bujanja i pjenjenja, tako da ovaj kvasac ne koristimo u pripremi pekarskih proizvoda nego ga dodajemo toplim i hladnim jelima poput juha, umaka, tjestenina ili čipsa od kelja.
- u receptu sam koristila isključivo deodorirano kokosovo ulje dr. Goerg čiji se proces razlikuje od drugih rafiniranih ulja. Oni miris uklanjaju samo metodom destilacije vodenom parom. a kokosovo ulje zadržavaju nutrijente. Više o tome možete pročitati na njihovoj web stranici Sveta hrana.